20 lutego 2012

Kolorowa dieta

    Tęcza kolorów na półkach sklepowych w dziale warzywnym może nas onieśmielić. Piękne jest to, że gama smaków warzyw i owoców jest przeogromna. W smaku znamy większość pospolitych warzyw i owoców rosnących w naszym klimacie. Nie ma to jak zjedzenie jabłka z drzewa, które rośnie na własnym podwórku. Osobiście nie mogę doczekać się dojrzałych owoców produkcji krajowej. 
    Różnorodność warzyw i owoców w codziennej diecie jest gwarancją dostarczenia do organizmu witamin i minerów, których tak bardzo potrzebujemy. Według piramidy Szostaka (art. Grudzień 2011), jedzenie warzyw i owoców jest głównym punktem, aby żyć w zdrowiu. Każde warzywo i każdy owoc jest więcej wart, niż śmieciowe jedzenie w barach szybkiej obsługi. 
    Wiadomo również, że różne owoce i warzywa zawierają inne fitozwiązki, które nadają im kolor. Warzywa i owoce podzielono na sześć grup w zależności od ich barwy. Poniżej znajduje się opis każdej z grup i ich główny czynnik warunkujący zdrowie.


POMARAŃCZOWY / ŻÓŁTY


Za pomarańczową i żółtą barwę odpowiada barwnik alfa i beta-karoten zbawienny dla naszego układu krążenia, który :
- chroni przed miażdżycą,
- zmniejsza ryzyko zawału serca,
- ponadto, chroni przed nowotworami, pobudza działanie systemu immunologicznego organizmu (odporność), beta-karoten jest przekształcany w witaminę A która:
- jest niezastąpiona w procesie widzenia,
- chroni przed zakażeniem dróg oddechowych,
- utrzymuje w dobrym stanie skórę, paznokcie i włosy,
- zawarta w nich duża dawka witaminy C jest silnym przeciwutleniaczem, który zabija wolne rodniki.


CZERWONY 


Za barwę czerwoną odpowiedzialny jest barwnik likopen, jest to silny antyoksydant oraz flawonoidy, których obecność zapobiega:
- nowotworowi prostaty, żołądka, jelita grubego i dwunastnicy,
- działanie przeciwzapalne,
- chroni naczynia krwionośne przed miażdżycą i zakrzepicą.
(Na kolażu przedstawiono czerwoną kapustę, która jest czerwona tylko z nazwy)

ZIELONY


Głównym składnikiem jest luteina, która:
- przeciwdziała degeneracji siatkówki,
- powoduje ostrzejsze widzenie,
- zapobiega uszkadzaniu naczyń krwionośnych.

GRANATOWY/FIOLETOWY


Za ich barwę odpowiadają antycyjany, pochodne flawonoidów, które:
- przeciwdziałają starzeniu się,
- ułatwiają przemianę materii (zwłaszcza przekształcanie tłuszczów),
- łagodzą dolegliwości choroby trzustki, wątroby,
- produkty tego koloru zawierają dużo wit. C.

BIAŁY


Cebula i Czosnek zawierają alicynę, która obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Ponadto białe owoce i warzywa mają działanie bakteriobójcze.

BRĄZOWY


Brąz jest królem błonnika, który reguluję pracę układu trawiennego. W produktach tych znajdziecie również wit. E, która uważana jest za witaminę młodości. Ponadto:
- chroni skórę przed szkodliwymi promieniami UV,
- odmładza skórę,
- chroni przed nowotworami.


W kolorowej diecie chodzi o to, żeby posiłek był jak najbardziej zróżnicowany kolorystycznie. Wtedy będziemy dostarczali wszystkich niezbędnych składników naszemu organizmowi.

1 komentarz:

  1. KOLOROWA DIETA. (BIOLOGICZNA POMOC !!). *****

    PRAWIDŁOWA BIOLOGICZNIE, PROZDROWOTNA METODA ODŻYWIANIA:
    Tzw. dla współczesnego człowieka powinna AKCEPTOWAĆ wszelkie uwarunkowania naszej przyrody, ewolucją narzucone REGUŁY. Stanowi to trudny problem, ale bez badań; krew, wydzieliny, wydaliny, pierwiastki włosa, jest to absolutnie niemożliwe.

    WTEDY MOŻNA TYLKO PRZERZUCAĆ SIĘ PSEUDO REGUŁAMI:
    Na węch i czucie, również przypuszczenia. Kto zada sobie trud i zbada jak podnosi się poziom cukru przy poszczególnych produktach, jaki jest wpływ tłuszczów i jak, tj. w jakiej ilości się odkładają, jak organizm oddziaływuje na rodzaje białek itd. to wyniki dla wszystkich ludzi są niemal identyczne ew. drobna skala technicznego błędu.

    A WIĘC; PRZY ZWALCZANIU OTYŁOŚCI, WAŻNA JEST WIEDZA:
    Klasyfikująca pożywienie na kategorie uwzględniające zawartość tłuszczów, NISKICH węglowodanów, WYSOKICH węglowodanów; tj. tych które sprzyjają powstawaniu otyłości i cukrzycy typu 2, a które nie, oraz pozostałych składników. Stosunkowo prostym jest zaznajomić się z tabelami pożywienia wg tzw. INDEKSU ŻYWIENIOWEGO, tj. IŻ produktu. To wystarcza, aby samemu DECYDOWAĆ o łatwym doborze składników swojej diety, co stanowi na szczęście, rozwiązanie trudnego problemu dotyczącego zwalczania obu chorób. Lekarz rodzinny zdecydowanie, też nam to potwierdzi.

    Skrót adresu strony w Internecie_______: INSTYTUTIRL
    ADRES_______: http://www.instytutirl.com.pl/

    BH.305.
    ENGLISH VERSION: http://www.instytutirl.com.pl/index9.php

    Biologia, medycyna.

    OdpowiedzUsuń