Mój trening

    W zakładce (Mój trening) chcę zwrócić szczególną uwagę na ważne aspekty przygotowania treningowego dla osoby zaczynającej aktywność fizyczną, jak i dla osób, które trenują już jakiś czas. Nie będę się tutaj skupiał na moim treningu, zamieszczę go na stronie głównej i będę go aktualizował na bieżąco.
    W tej zakładce będziecie mogli się dowiedzieć o podstawach treningu i jego założeniach, aby jak najlepiej dobrać trening i zasady żywienia do swoich potrzeb. W artykule skupię się głównie na treningu możliwym do zrealizowania w klubach fitness, które w ostatnim czasie stały się bardzo popularne. Kluby fitness przeżywają swój rozkwit dzięki:

- popularyzacji zdrowego trybu życia,
- polepszeniu się sytuacji materialnej społeczeństwa,
- modzie na zdrowy styl życia i na piękne ciało,
- racjonalnemu marketingowi klubów,
- socjalizacji ludzi (chęci poznania nowych i ciekawych osób),
- wielozadaniowości klubów typu all-in-one (wszystko w jednym miejscu),
- zwiększeniu ilości czasu wolnego społeczeństwa i chęci aktywnego wypoczynku.


    Wszystkie te zabiegi mają na celu przyciągnięcie ludzi do klubów, aby w głębszej perspektywie pokazać ludziom drogę życia, jakiej do tej pory nie znali lub nie byli w pełni świadomi korzyści, jakie daje im odpowiedni poziom aktywności fizycznej. Z czasem dla osób ćwiczących staje się to stylem życia.
ŻYJ FIT! Dla osób, które są nieświadome korzyści jakie płyną z aktywności fizycznej, podam kilka argumentów za:

- AF (aktywność fizyczna) przyspiesza metabolizm, czyli spalanie kalorii,
- działa dobroczynnie na układ sercowo-naczyniowy, czyli rozszerza naczynia krwionośne, zmniejszona częstotliwość skurczów serca (wolniej się męczymy, serce jest w stanie przepompować większą ilość krwi w czasie jednego skurczu),
- przeciwdziała chorobom metabolicznym, które są plagą XXI wieku, takim jak: Nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, cukrzyca, otyłość,
- wzrost siły mięśniowej,
- lepsze samopoczucie,
- funkcja relaksacyjna,
- zwiększenie wydolności organizmu (zdolność organizmu do zwiększonego wysiłku).

To tylko kilka argumentów za AF, a Ty jakie korzyści poczułeś?

Część I : Aktywność fizyczna (Pierwsze kroki do siłowni marsz)


    Cele każdego z nas są różne i dlatego po podjęciu decyzji o zapisaniu się na siłownię, należy zastanowić się nad tym, dlaczego w ogóle przyszła nam do głowy taka myśl! Zastanówcie się przez chwilę, a z reguły pierwsza myśl, będzie waszym głównym celem treningów. Część z was chce iść na siłownię, żeby zgubić zbędne kilogramy, zdobyć kilka kilogramów mięśni extra lub z czystej ciekawości. Jedno jest pewne, że każdy z was po podjęciu decyzji o uczęszczaniu do klubu fitness, chce być lepszym człowiekiem, chęć poświecenia swojego wolnego czasu jest w moim odczuciu piękną sprawą i każdemu z was biję brawooooooooooo.
1.    Rozeznanie po klubach fitness - zobaczcie jaką ofertę przedstawiają kluby i za jaką cenę. Od dawna najlepszą formą reklamy produktów i usług są (i będą) znajomi.
2.   Kiedy już wybraliście klub, który wam polecono lub sami wybraliście, warto przejść się na jedną sesję w siłowni, zobaczyć sprzęt, porozmawiać z obsługą obiektu i generalnie poczuć klimat miejsca, który powinien przyciągnąć was od samego początku. Oczywiście jest to tylko oprawa całości, ale daje wiele do samopoczucia i komfortu psychicznego.
3.   Ważna jest lokalizacja miejsca, do którego będziecie chodzić. Nawet najlepszy klub i najlepsze chęci mogą podupaść, kiedy dojazd do klubu zajmuje godzinę. Wybierajcie miejsca, które gwarantują komfort dojazdu np. między pracą i domem.
4.    Kiedy już jesteście członkami klubu, pora iść na pierwszy trening: w labiryncie urządzeń można na prawdę zgubić orientację, dlatego warto - powtarzam warto zapoznać się ze sprzętem, który wybrana siłownia posiada. Najlepszym sposobem jest wykupienie usług TRENERA PERSONALNEGO, który jest profesjonalistą i potrafi obsługiwać się urządzeniami oraz wykonać prawidłową technikę ruchu na każdym z nich. Widziałem wielu ludzi na siłowni, którzy korzystając z urządzeń robili mnóstwo błędów technicznych, co niestety może wpływać niekorzystnie na ich zdrowie, zwłaszcza kiedy wykorzystują zbyt duże ciężary do treningu. Jest to duży błąd, który może kosztować wiele wysiłku nie przynosząc zamierzonych efektów. Ćwiczenia z własnym trenerem u boku są rewelacyjne i uczynią Twój trening efektywnym, poprzez odpowiedni dobór ćwiczeń, ciężarów. Trener personalny będzie służył dobrą radą i co najważniejsze niwelował błędy i motywował do pracy. Jestem czynnym zawodnikiem i sam mam swojego trenera, na którym zawsze mogę polegać!
5.    Moje motto treningowe brzmi: Małe kroki, wielkie rezultaty! Każdy chce mieć sylwetkę, o której zawsze marzył zaraz, teraz, w tej chwili. Tylko pracą i systematycznością możemy osiągnąć sukces.
6.    Każdy z nas jest indywidualny, dlatego tak ciężko jest stworzyć jedną receptę na dobrze zaplanowany trening. W tym przypadku również może pomóc trener personalny, który przeprowadzi z Tobą wywiad, aby jak najlepiej poznać Twoje możliwości. Na podstawie wywiadu zaproponuje Tobie program treningowy, który będzie zgodny z Twoimi oczekiwaniami i doprowadzi Cię do celu, który założyłeś. Jeśli zdecydowałeś się powierzyć zdrowie i zaufałeś profesjonaliście - dobrze zrobiłeś, natomiast jeśli jesteś doświadczonym zawodnikiem, sam umiesz ułożyć plan i go realizować. Warto przygotować się na ewentualne pytania ze strony osobistego trenera, który zapyta o:
- wiek,
- staż treningowy (czy kiedyś coś ćwiczyłeś, co, jak długo),
- ewentualne dysfunkcje np. problemy z kolanami,
- co chcesz osiągnąć, jaki jest twój cel,
- przebyte choroby, operacje, choroby stałe,
- jaki tryb życia prowadzisz,
- ile dni zamierzasz poświęcić na treningi w ciągu tygodnia i ile czasu w minutach na jednym treningu,
- czy odżywiasz się zdrowo np. czy stosujesz jakąś dietę,
- czy bierzesz jakieś leki,
- czy istnieją jakieś przeciwwskazania od lekarza.
7. Po przeprowadzeniu podstawowego wywiadu, trener już wie co możesz, a czego nie i układa program treningowy przygotowany specjalnie dla Ciebie, który będzie przeprowadzony pod czujnym okiem trenera.