31 sierpnia 2012

Typy budowy ciała

Ernst Kretschmer wyodrębnił 3 typy budowy ciała i stworzył kwestionariusz, który pomaga przypisać każdego człowieka do odpowiedniego typu sylwetki. Rodząc się mamy przypisany genotyp, który warunkuje nasz kolor oczu, włosów itp. Niestety geny mogą być naszym sprzymierzeńcem lub przeciwnikiem, ale skupmy się na naszej budowie ciała, która również jest zależna od naszych genów. Odpowiednie określenie swojego typu budowy jest nieocenionym sprzymierzeńcem w budowaniu mięśni, wiedza ta pozwoli nam lepiej zrozumieć potrzeby naszego organizmu i bardziej efektywne uprawianie sportu.

I typ budowy:

sport, trening dieta finkesport

Ektomorficy wyróżniają się szczupłą sylwetką, wąskimi barkami i małą zawartością tkanki tłuszczowej. Mają problem z budowaniem masy mięśniowej spowodowanym przez bardzo szybki metabolizm.

Rodzaj treningu:
Osoby o ektomorficznej budowie ciała powinny podnosić duże ciężary rzędu 6-8 powtórzeń i robić długie przerwy między kolejnymi seriami. Trening kardio powinien być mocno ograniczony, a częstość treningów powinno się sprowadzać do robienia każdej partii mięśniowej raz w tygodniu (nie dotyczy brzucha i przedramion). Czas spędzony na siłowni nie powinien przekraczać godziny. Wykonuj ćwiczenia wielostawowe, a ćwiczenia izolowane (jednostawowe) wykonuj na koniec, aby dopalić resztki glikogenu. Nie przekraczaj 10 serii na grupę mięśniową.

Część dietetyczna:
Ektomorficy to mistrzowie spalania kalorii, dlatego jeśli chcecie zwiększyć masę mięśniową powinniście pochłaniać ogromne ilości kalorii wysokiej jakości w odstępach 2,5-3 godzinnych.

II typ budowy:

sport, trening dieta finkesport
sport, trening dieta finkesport
Mezomorficy posiadają naturalną atletyczną budowę ciała, wąskie biodra i szerokie barki mają zapisane w genach. Nie mają tendencji do otłuszczania i łatwo przychodzi im budowanie mięśni.

Rodzaj treningu:
Najlepsze cechy między dwoma pozostałymi budowami mają właśnie mezomorficy, co gwarantuje szybsze efekty treningowe. Ilość powtórzeń powinna wahać się między 8-12 powtórzeń. Nie przekraczaj 12 serii dla 1 partii mięśniowej. Mieszaj ćwiczenia wielostawowe z izolowanymi.

Część dietetyczna:
Mezomorficy mają tendencję do przybierania na masie mięśniowej, ale nie stanie się to jeśli nie dostarczą do organizmu wysokiej jakości budulca. Spożywaj ok. 2g białka na kg masy ciała.

III typ budowy:
sport, trening dieta finkesport
sport, trening dieta finkesport
Endomorficy charakteryzują się łatwością do odkładania tkanki tłuszczowej, osoby takie mają okrągłą twarz i masywne kości. Ich organizm z reguły dobrze reaguje na trening i budowanie masy mięśniowej oraz redukcja tkanki tłuszczowej nie sprawia im większych problemów, grunt to systematyczność i sumienność.

Rodzaj treningu:
Osoby z taką budową ciała powinny trenować 3 razy w tygodniu i trening siłowy łączyć z treningiem aerobowym. Rób więcej serii i powtórzeń, rób krótkie przerwy między seriami.

Część dietetyczna:
Dieta to podstawa do redukcji tkanki tłuszczowej jak i zwiększenia poziomu masy mięśniowej - tyczy się to wszystkich rodzajów budowy ciała. Dieta dla Endomorfika powinna być bardzo restrykcyjna. Osoby z taką budową ciała starają się zrzucić zbędne kilogramy. Powinny one ograniczać spożycie węglowodanów i usystematyzować spożywanie posiłków co 3 godziny, aby rozkręcić metabolizm.

Często zdarza się, że jesteśmy mieszanką typów budowy i nie zawsze możemy zmieścić się w 1 kanonie sylwetki.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz