06 stycznia 2012

Glukozamina

Lata treningu karate, nieustanne zginanie i prostowanie w stawach spowodowało u mnie ubytek na chrząstce stawowej. Ból był strasznie silny i przeszywał moje kolana. Nikomu nie polecam takiej przypadłości. Pech chciał, że stało się to na obozie karate 2 dni przed ważnym egzaminem na brązowy pas. Trenowałem bardzo ciężko, żeby zdać egzamin z jak najlepszym rezultatem. W tym czasie spożywałem dużą ilość leków przeciwbólowych, żeby uśmierzyć ból. Po ciężkim egzaminie i pomyślnym jego zdaniu w końcu mogłem odpocząć i po powrocie od razu udałem się do ortopedy. Po wywiadzie ortopeda lekko się uśmiechnął, wyciągnął receptę i zaczął pisać. Wypisał lek w saszetkach na bazie siarczanu glukozaminy, którego nazwy już nie pamiętam i kazał brać 3 razy dziennie przez okres 1 miesiąca. Po 2 tygodniach kolano przestało boleć. Od tamtej pory raz na 3 miesiące robię kurację glukozaminą przez okres 1 miesiąca.

Dla ludzi z umiarkowanym poziomem wysiłku organizm sam doskonale radzi sobie z takimi ubytkami, natomiast dla ludzi ćwiczących intensywnie jest to niemożliwe. Wierzcie lub nie, ale brak suplementacji glukozaminą prędzej czy później odbije się na waszym zdrowiu.

Specjalnie dla mojego dobrego znajomego Radka piszę ten artykuł: Radziu mówisz masz!

Glukozamina:

Siarczany glukozaminy oprócz kolagenu są najważniejszym składnikiem tkanki chrzęstnej, ścięgien i wiązadeł. Organizm wytwarza je z cukru i aminokwasu glutaminy. 
Zalety glukozaminy:
- stymuluje wytwarzanie tkanki chrzestnej,
- zapobiega niszczeniu tkanki chrzęstnej,
- wpływa na zwiększenie produkcji kwasu hialuronowego (oliwi i odżywia stawy),
- łagodzi objawy zapalne stawów.

Wiele badań przeprowadzonych w celu udowodnienia dobroczynnego działania glukozaminy na organizm zakończyło się powodzeniem.

Jak stosować glukozaminę:

Glukozaminę najlepiej przyjmować w dawkach podzielonych 3 razy na dobę po 500 mg siarczanu glukozaminy. Uzyskiwany on jest z pancerzyków skorupiaków - OSOBY UCZULONE NA OWOCE MORZA NIE MOGĄ JEJ ZAŻYWAĆ. 
Występują różne postacie glukozaminy, jednak najczęściej spotykane są: siarczan, chlorowodorek i N-acetyloglukozamina. Według Hoffera (2001r.) najskuteczniejszy jest siarczan, ponieważ siarka jest niezbędna do odnowy chrząstek. 
Jest pewien haczyk przy kupnie glukozaminy, na który powinniście zwrócić szczególna uwagę - 1500 mg glukozaminy, to nie to samo co 1500 mg siarczanu glukozaminy. 500 mg czystej glukozaminy odpowiada 750 mg siarczanu glukozaminy.

Czas stosowania glukozaminy:
Jest indywidualny, ponieważ czas stosowania glukozaminy w dużej mierze zależy od stopnia zniszczenia stawów. Taka kuracja może trwać do roku czasu!

Ponieważ macie wiele pytań na temat jakie suplementy przyjmować najlepiej, następny post będzie właśnie o tym. Dajcie mi troszkę czasu na wybranie absolutnych koników wśród suplementów, a na pewno nie będziecie zawiedzeni. 

Jeśli chodzi o ortopedów, których mogę szczerze polecić i winien im jestem dobre wino, to:
- Zbigniew Jackowiak przyjmujący w Med-Lux Przeźmierowo,
- Kamil Kałowski przyjmujący w Endomedical Poznań.

Nikomu nie życzę, żeby do nich zawitał, ale jeśli będzie taka potrzeba to proszę ich pozdrowić i podać im adres mojego bloga :)

Obecnie na rynku są również suplementy kolagenowe, które również brałem i jestem zadowolony:
- 4flex (proszek)
- artivit(ampułki)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz