Do racjonalnego żywienia człowieka obrazowo przedstawiono piramidę żywienia, w której zawarte są podstawowe produkty spożywcze, które powinniśmy spożywać. Piramida SZOSTAKA
Jak czytać piramidę zdrowia?
Piramida podzielona jest na 5 części, najniższa warstwa mówi nam, że te produkty powinniśmy jeść najczęściej w ciągu dnia, czyli 5 porcji. Im wyżej tabeli tym mniej powinniśmy spożywać danych produktów. Codzienne spożywanie produktów według tabeli spowoduje odpowiednie dostarczenie wszystkich potrzebnych składników do organizmu w odpowiednich ilościach.
Zaczynając od najniższego poziomu:
Zboża i Produkty zbożowe: 5 porcji, w skład których wchodzą - ryż, kukurydza, gryka, pszenica, żyto, jęczmień, owiec, proso,
Warzywa: 4 porcje dziennie,
Owoce: 3 porcje dziennie,
Mleko i jego pochodne: 2 porcje dziennie,
Mięso i alternatywy: 1 porcja dziennie.
Porcja produktu to ok. 100 gram.
Codziennie powinno się spożywać 5 posiłków w odstępach 3-4 godzinnych, nie licząc nocy. Dzięki regularnym posiłkom unika się przejadania! Przejadanie się jest bardzo częste, zwłaszcza u ludzi, których tryb życia nie pozwala na spożywanie posiłków o regularnych porach dnia i zjadają oni zazwyczaj 2-3 posiłki w ciągu dnia. Wpychanie w siebie wielkich ilości jedzenia, których organizm nie jest w stanie jednorazowo przetrawić, powoduje usunięcie niestrawionych resztek lub przekształcenie nadwyżki energii w substancje zapasowe (TŁUSZCZ). Aby pozbyć się nawyku zjadania ogromnych ilości energii, głównie wieczorem, kiedy wracamy z pracy można zastosować kilka sztuczek, które wspaniale się sprawdzają. OTO ONE:
- Przed posiłkiem wypić 2 szklanki wody mineralnej,
- Spożywać jedzenie na małym talerzu (wizualnie będzie się wydawało więcej),
- W czasie jedzenia zrobić krótkie przerwy (porozmawiać, poczytać gazetę, pooglądać TV). Informacja o byciu sytym dociera do mózgu po kilkunastu minutach, a w tym czasie można pochłonąć ogromne ilości jedzenia, które nie są potrzebne!
Korzyści wynikające z jedzenia o regularnych porach są ogromne!
- Normalizują gospodarkę węglowodanową, przez co stężenie glukozy pozostaje na odpowiednim poziomie (co zapobiega wydzielaniu dużej ilości insuliny - chroni to przed cukrzycą 2 typu i tyciem).
- Po odpowiednim posiłku nie jesteśmy ospali. Za ospałość i generalne zmęczenie odpowiada zwiększony poziom insuliny, który ma za zadanie zmniejszyć stężenie glukozy we krwi.
Prawidłowy posiłek powinien być:
- świeży,
- odpowiednio przygotowany (technologia obróbki)
- nie zanieczyszczony,
- urozmaicony,
- niezbyt obfity.
Na samym dole pod częścią "zboża i produkty zbożowe", powinna znaleźć się jeszcze jedna grupa - RUCH.
ok spoko stronka
OdpowiedzUsuńpraca domowa
OdpowiedzUsuńok spoko stronka
OdpowiedzUsuńzaje*wajna stronka :)
OdpowiedzUsuńok spoko stronka
OdpowiedzUsuńok spoko stronka
OdpowiedzUsuńok spoko stronka
ok spoko stronka
ok spoko stronka
ok spoko stronka
ok spoko stronka
ok spoko stronka
ok spoko stronka
ok spoko stronka
ok spoko stronka
ok spoko stronka