10 listopada 2011

Jak zaplanować trening



Wszystko zależy na jakim etapie treningów jesteś i co chcesz osiągnąć. Jest to znowu kwestia indywidualna i do każdego ćwiczącego należy podejść z osobna. Bardzo ciężko jest przejść do szczegółu, z takiego rozróżnienia jakie przedstawiłem, ale postaram się możliwie jak najprecyzyjniej przedstawić temat. Nie zrobię tego niestety na wszystkich grupach, ponieważ nie jestem w stanie, ale przedstawię grupy:
- początkującą,
- średnio-zaawansowaną,
- Zaawansowaną.

Skupmy się na początkujących. Chcesz zacząć trenować, idziesz na siłownię i już zabierasz się za ćwiczenia na klatkę piersiową i biceps. Czujesz na 2 dzień zakwasy na tych mięśniach, wiec wykonałeś dobry trening i jesteś zadowolony, że nie możesz ruszać ramionami! Z treningami jest jak z budową domu, najpierw musisz mieć solidny fundament - którym w organizmie człowieka jest: układ nerwowy, krwionośny, szkieletowy  i oczywiście mięśniowy. Jeśli fundament będzie słaby, dom może zawalić się od razu, lub po kilku latach (kontuzje, zwyrodzienia, zapalenia). Stwórz porządny fundament, żeby Twój dom stał stabilnie i długo.

Trening początkujących powinien składać się z:
- Rozgrzewki w formie aerobowej (bieżnia, rowerek, orbitrek, wioślarz), w takiej intensywności, aby móc swobodnie oddychać.
- Treningu obwodowego (jest to trening każdej partii mięśni na jednym treningu, zaczynając od 1 serii 1 ćwiczenia w ilości ruchów między 10-15 powtórzeń bez upadku mięśniowego - ostatnie ruchy wykonujesz bez większego zmęczenia, ale musisz czuć, że wykonujesz pracę) płynnie przechodzącego między ćwiczeniami.
- Rozciąganie jest niedocenianym elementem każdego rodzaju ćwiczeń, który działa zbawiennie na układ mięśniowy i krwionośny. W celu wyciszenia organizmu powinieneś zrobić jeszcze kilka minut na bieżni lub wykonać inne ćwiczenie, które podałem wyżej.

Powyższy trening zależy również od tego, ile dni w tygodniu zamierzasz poświęcić na trening. Jeśli będą to 2 lub 3 treningi, wykonuj przez 4-6 tygodni trening, który przedstawiłem powyżej. Oczywiście kolejność wykonywania ćwiczeń nie jest też obojętna i są różne szkoły treningu obwodowego. Ten typ treningu dotyczy również osób, które miały dłuższą przerwę w ćwiczeniach i jest on zalecany, żeby powrócić do pełnej formy lub utrzymać muskulaturę ciała. Trening obwodowy zacznij od dużych partii mięśniowych i przechodź do coraz mniejszych, nie skacz z mięśnia na mięsień.

Co ma na celu trening obwodowy:
- przyzwyczaić mięśnie, stawy, ścięgna do zwiększonej pracy,
- przygotować i pobudzić układ sercowo-naczyniowy i nerwowy do treningów,
- zobaczyć swoje możliwośćci z ciężarami, aby po wstępnych treningach zobaczyć swoje słabsze i mocniejsze strony i odpowiednio dobrać kolejny plan treningowy,
- utrzymać muskulaturę ciała, którą wypracowałeś,
- UWAGA - trening obwodowy nie służy budowaniu mięśni, ale jest wstępem do kształtowania sylwetki.

Po wykonaniu treningu obwodowego, którego czas realizacji zależy od stopnia wytrenowania, szybkości adaptacji mięśniowej, ilości treningów w tygodniu - czas przejść na ułożenie treningu dzielonego, który uwzględnia podział grup mięśniowych, ze względu na to, ile treningów w ciągu tygodnia zamierzamy zrobić.


1 komentarz:

  1. Ważna jest regularność oraz różnicowanie poszczególnych treningów. Warto zrobić sobie choćby prostą rozpiskę w exelu bądź skorzystać z jednego z wielu programów jak My Fitness Pal czy Muscle Boss. A na siłownię chodzić z wydrukowana listą ćwiczeń. To da efekty.

    OdpowiedzUsuń